به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۲۳۸۱
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۵
دکتر بيژن صدري زاده
دکتر بيژن صدري زاده- امروزه در تمام دنيا بر اساس تغييراتي که در شرايط زندگي به وجود آمده جمعيت سالمندان يعني افرادي بيش از 60 سال افزايش پيدا کرده است. 

در کشورهاي پيشرفته اين افزايش به کندي صورت گرفته، از اين رو وقت کافي داشته اند تا براي سالمندانشان برنامه ريزي و امکانات لازم را براي آنان فراهم کنند .اما در کشورهاي در حال توسعه اين تغيير وضعيت، خيلي سريع اتفاق افتاده به طوري که جمعيت سالمند در مدت کوتاهي دو برابر شده، بنابراين هيچ برنامه ريزي مناسبي براي سلامت و رفاه آنان انجام نگرفته، زيرا مسؤولان وقت کمتري براي رسيدگي به سالمندان داشته و براي تامين رفاه و سلامت اين گروه هاي سني از امکانات محدودي هم برخوردارند .

در حالي که بايد اين قشر مورد توجه قرار گيرند و از مراقبتهاي جسمي و رواني لازم برخوردار شوند . به عبارت ديگر اين عزيزان افزون بر سلامت جسماني بايد رفاه اجتماعي و اقتصادي هم برايشان تأمين شود، در غير اين صورت افزايش شمار سالمندان کشوربه يک چالش و مشکل بزرگ تبديل مي شود و بتدريج که جمعيت به بالاي 60 سال مي رسد مشکلات زيادي برايشان پديد مي آيد که مي توان به افزايش بيماري هاي غيرواگير مانند سرطان، بيماري هاي قلبي وعروقي ، ديابت و... اشاره کرد که افراد مسن بيشتر در معرض خطر قرار دارند و هزينه‌هاي سنگيني را به خود و نظام سلامت وارد مي کنند . از سوي ديگر بهداشت رواني سالمندان مساله بسيار مهمي است که ضروري است به آن توجهي خاص داشت، زيرا افراد سالمند عمري را به خانواده و جامعه خدمت کرده اند و حق آنهاست تا در اين زمان با قدرداني و احترام زمينه آرامش و ارزشمندي‌شان تامين و ارتقا يابد .

در گذشته خانواده ها از افراد سالمند نگهداري مي کردند و فرد تا زماني که زنده بود همه اعضاي خانواده وظيفه خودشان مي دانستند که از سالمند خود با احترام نگهداري کنند. اما امروزه با وجود مشکلات زندگي در شهرهاي بزرگ و خانواده هاي کوچک با جمعيت کم و اغلب خود محور و تا حد زيادي خود خواه و فراموشکار، خانه سالمندان به وجود آمده و کمتر حرمت آنان نگه داشته مي شود و بسياري به اين سبب در معرض بيماري‌هاي رواني قرار مي گيرند و سالهاي پايان زندگي را با مشکلات عاطفي فراواني طي مي کنند . در واقع زندگي ماشيني و کم تحرکي مشکلات زيادي را براي سالمندان ايجاد کرده و در مورد سلامت روان سالمندان نيز عملا کار موثري انجام نشده، در حالي که بايد در نظر داشت سلامتي تنها جنبه جسمي ندارد، بلکه بعد رواني آن هم بسيار با اهميت و لازم است مسؤولان سلامت رواني سالمند ان را هم مد نظر داشته باشند و براي آموزش آنها و اطرافيانشان سرمايه گذاري کنند، در غير اين صورت مشکلات موجب مي شود سالمندي که زماني در مسايل اقتصادي و اجتماعي جامعه مشارکت داشته و عضو توانمند خانواده و جامعه خود بوده است به فردي تبديل شود که روحيه آسيب پذيري پيدا کرده وبراي جامعه و خانواده اش مشکل ساز شود . بنابراين چون در فرهنگ اسلامي ما سالمند تاج سر خانواده است، بايد اين شرايط را حفظ کنيم و رفتارمان با افراد سالمند با احترام کامل باشد، زيرا به هر حال پيري يا همان سالمندي واقعيتي اجتناب ناپذير است و هر اقدامي در امروز، فردا نصيب خودمان نيز خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: