به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۳۷۸۰
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۹
خودتان در منزل بليچينگ کنيد! کم ‌صدمه‌ترين روش درماني بدرنگي، بليچينگ است زيرا به ميناي دندان آسيب نمي‌رساند. در روش بليچينگ در منزل، دندانپزشک از فک بيمار قالب‌گيري کرده و نايت گارد مي‌سازد. سپس بيمار در منزل مواد بليچينگ را داخل نايت گارد ريخته و برحسب غلظت ماده، روزانه بين يک تا 6ساعت داخل دهان قرار مي‌دهد. زمان سفيد شدن براي هر فک بين يک تا 2 هفته است. گاهي اوقات، به‌خصوص در موارد بدرنگي ناشي از مصرف تتراسايکلين، اين زمان ممکن است به 6 ماه افزايش يابد. بعضي مواقع حين استفاده از مواد بليچينگ ممکن است دندان‌هاي بيمار به سرما حساس شوند. در اين موارد بهتر است زمان استفاده از بليچينگ کاهش داده شود و حتي درمان به مدت يک روز متوقف شود. البته استفاده از دهانشويه‌ها و خميردندان‌هاي ضد حساسيت به متوقف شدن اين‌عارضه کمک مي‌کند. در مورد بيماراني که مايل به انجام بليچينگ در منزل نيستند و مي‌خواهند سريع‌تر به نتيجه برسند، مي‌توان از روش بليچينگ داخل مطب استفاده کرد. در اين روش پس از تميز کردن دندان‌ها، لثه توسط محافظ‌هاي مخصوص پوشانده مي‌شود، سپس دندانپزشک با زدن ژل دي اکسيد کربن روي دندان (اين ژل برخلاف ساير مواد سفيدکننده اثر سوء بر دندان ندارد) ليزر به آن مي‌تاباند. ليزر در زمان بسيار کم آن را اکسيد کرده و دندان‌ها را سفيد مي‌کند. در اين روش از 3 نوع ليزر CO2، آرگون و ديود استفاده مي‌شود که ليزر ديود از سرعت بيشتري براي سفيد کردن دندان ها برخوردار است. در مواردي که دندان به علت وارد آمدن ضربه، پوسيدگي شديد يا معالجه عصب، سياه مي‌شود پس از انجام معالجه عصب صحيح ابتدا بايد تمام مواد تيره و خون‌مرده از داخل تاج دندان تميز شده سپس مواد سفيدکننده را داخل تاج دندان قرار داد و روي آن را پانسمان کرد. اين ماده بايد حدود يک تا 2 هفته داخل تاج دندان باشد تا بتواند بدرنگي را برطرف کند. بدرنگي‌هاي خاکستري بهتر از بدرنگي‌هاي نارنجي به بليچينگ پاسخ مي‌دهند. گاهي اوقات هم نياز به چند جلسه درمان خواهد بود. پس از سفيد شدن تاج دندان به حد لازم، مواد سفيدکننده از داخل آن خارج شده و پس از يک هفته پانسمان، با کامپوزيت پر مي‌شود.

کامپوزيت : از ديگر روش‌هاي تغيير رنگ دندان استفاده از کامپوزيت است. کامپوزيت‌ها همان مواد سفيدکننده ترميمي هستند که براي پر کردن دندان‌ها استفاده شده و با چسب‌هاي دندانپزشکي «باندينگ» به دندان متصل مي‌شوند. ازجمله محسنات کامپوزيت‌ها، حفظ نسج سالم دندان است اما کار با کامپوزيت‌ها نياز به دقت بيشتري دارد بنابراين بهتر است در اين مورد به دندانپزشکان متبحر مراجعه کنيد. بهتر است از دندان‌هايي که با کامپوزيت ترميم شده‌اند براي شکستن تخمه، يخ، استخوان، ناخن و اجسام سخت استفاده نشود چون احتمال دارد ترک خورده و لب پر شوند.

دندان‌هاي لامينيت ديگر زرد نمي‌شوند!يکي ديگر از روش‌هاي زيباسازي دندان استفاده از لامينيت است. لامينيت پوسته‌اي نازک از جنس چيني است که سطح بيرون و لبه دندان‌ها را مي‌پوشاند. لامينيت گاهي در مطب (فقط با دو بار مراجعه) و گاهي داخل لابراتوار مجهز (در کمتر از دو ساعت) ساخته و روي دندان‌ها تعبيه مي‌شود. روش کار به اين صورت است که ابتدا نيم تا يک ميلي‌متر از سطح خارجي و لبه دندان تراشيده مي‌شود، سپس از دندان‌ها قالب‌گيري شده و قالب به لابراتوار فرستاده مي‌شود. در جلسه بعدي نيز دندانپزشک آنها را روي دندان‌ها مي‌چسباند. رنگ‌پذيري لامينيت کمتر از کامپوزيت‌هاست و البته هزينه آن بيشتر از ترميم با کامپوزيت است.

چراغ قوه سفيدکننده هم داريم؟!
اگر شما مرتب و به صورت صحيح و دقيق مسواک بزنيد و از رژيم غذايي مناسب استفاده کنيد ديگر نيازي به سفيد کردن دندان‌هاي خود پيدا نمي‌کنيد. در بازار کيت‌هاي سفيدکننده‌اي نيز وجود دارد که همراه آن چراغ قوه‌اي به نام وايت لايت و تيوپ‌هاي حاوي مواد اسيدي و رنگ بر وجود دارد. ادعاهاي عنوان شده براي اين کيت‌ها هيچ کدام پايه و اساس علمي ندارند و چه بسا مضرات زيادي به لثه و دندان نيز وارد مي‌کنند. اين مواد فقط توانايي حذف رنگ‌هاي سطحي را دارند. سفيد کردن دندان تکنيک‌هاي خاص خود را دارد و حتما بايد توسط دندانپزشک انجام شود. 
نام:
ایمیل:
* نظر: