به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۴۱۵۸
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۹
م.اس گاهي داراي طيف خفيفي است که فرد زندگي عادي خود را دارد و اين بيماري تنها در حد مور مور شدن دستان است که اين افراد مي‌توانند به راحتي روزه بگيرند.
يک متخصص مغز و اعصاب گفت: بيماران ام.اس با رعايت نکات مهم در تغذيه و حفظ سلامت با نظر پزشک مي‌توانند روزه بگيرند.
دکتر شمس‌الدين حجازي در خصوص بيماري ام.اس و روزه‌داري، گفت: ام.اس گاهي داراي طيف خفيفي است که فرد زندگي عادي خود را دارد و اين بيماري تنها در حد مور مور شدن دستان است که اين افراد مي‌توانند به راحتي روزه بگيرند.

اين متخصص مغز و اعصاب افزود: بايد توجه داشت در نوع شايع ام.اس که بيماري در مراحل پيشرفته‌اي قرار دارد، بايد نکات مهمي را در زمينه روزه‌داري رعايت کنند و مراقب عوامل تشديد کننده بيماري ام.اس باشند.
وي درخصوص اين عوامل تشديد کننده، عنوان کرد: چهار عامل مهم گرما، استرس، خستگي و ضربه مي‌تواند ام.اس را تشديد کند. از اين رو بيماران ام.اس بايد از اين چهار عامل دور باشند تا توان خود را براي روزه‌داري حفظ کنند.
حجازي خاطرنشان کرد: نبايد بيمار ام.اس تا مرز خستگي پيش رود يا در محيط گرم بدون رطوبت قرار گيرد. همچنين لازم است بيماران ام.اس از استرس و اضطراب بپرهيزند و مراقب هر گونه ضربه‌اي به بدن خود بويژه به مغز و نخاع باشند تا اين بيماري تشديد نشود.
وي پيرامون ديگر شرايط بيماران ام.اس براي روزه‌داري اظهار داشت: بيماران پيشرفته ام.اس در صورتي که بيماري‌هاي عروقي، خوني، ديابت و کليوي نداشته باشند و از وضعيت چرخش خون مناسبي برخوردار باشند، مي‌توانند روزه بگيرند.

رييس هيات مديره انجمن ام.اس قم با اشاره به تغذيه اين بيماران، گفت: علاوه بر انجام کارهاي سبک و خوردن سحر و افطار و توجه به استراحت کافي و دوري از استرس و گرما، لازم است بيماران ام.اس از تغذيه مناسبي نيز در ايام ماه مبارک رمضان برخوردار باشند.

وي توصيه کرد: بيماران ام.اس ميوه‌جات و سبزيجات را در سبد غذايي خود بگنجانند و به جاي گوشت قرمز از گوشت سفيد استفاه کنند. همچنين از خوردن غذاهاي چرب به شدت خودداري کرده و عسل را در وعده‌هاي غذايي خود از ياد نبرند.
حجازي توجه به بيماران ام.اس را مورد تاکيد قرار داد و گفت: خانواده‌ها و بويژه مسئولان بايد توجه داشته باشند که شرايط مناسبي را براي اين بيماران فراهم آورند؛ به خصوص از مسئولان انتظار مي‌رود با توجه به اينکه بيشترين افراد بيمار شامل نسل جوان هستند به جايگاه اجتماعي، شانيت و کسب و کار اين عزيزان توجه شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: