به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۴۳۶۵
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۵

حبيبه عرفاني-معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت از توليد قرص ترکيبي جديدي براي کنترل قند و چربي خون در کشور خبر داد.به گزارش ايرنا، ملک زاده در جلسه کميته کشوري پيشگيري و کنترل بيماري‌هاي واگير در وزارت بهداشت افزود: اين قرص 100درصد ايراني براي اولين بار درکشور توليد شده است و به زودي به توليد انبوه مي‌رسد و وارد بازار مي‌شود و به طور قطع مصرف آن به ويژه براي افراد بالاي 50 سال به کاهش شيوع بيماري‌هاي قلبي- عروقي و مرگ‌هاي ناشي از آن کمک مي‌کند.اين قرص، ترکيبي از قرص ضدچربي خون، ضد فشار خون و آسپرين است.

به کار گيري داروهاي ترکيبي در کشور

در رابطه با داروهاي ترکيبي،رئيس انجمن آترواسکلروزايران نيز در گفت و گو با خراسان از ورود داروهاي ترکيبي به بازارمصرف دارويي کشور خبر داد وگفت: دوزهاي مشخصي ازچند دارودريک قرص ترکيبي قرار داده مي‌شود. دکتر قاسمي افزود: فناوري ساخت داروهاي توام که در قالب آن چند داروبا هم در يک قرص قرارمي گيرد، ازمباحث مهمي است که در دنيا مطرح شده است . تجميع چند داروي فشار خون در يک قرص از نمونه داروهاي ترکيبي است.نتايج درماني داروهاي ترکيبي مانند همان داروهايي است که به طور جداگانه تجويز مي‌شوند.وي با بيان اين که گاهي اوقات مجبوريم براي کنترل بيماري ، چند دارو را براي بيمار تجويز کنيم، ادامه داد : از طرفي مصرف چند دارو براي درمان يک بيماري براي بيمار سخت است وبيشتراين بيماران در مصرف داروهاي خود دچار فراموشي مي‌شوند.

به عنوان نمونه بيماران زيادي داريم که مبتلا به فشار خون بالا هستند و نارسايي قلبي هم دارند . در حال حاضر در دنيا مرسوم شده وخوشبختانه اين فناوري وارد بازار دارويي کشورمانيز شده است که براي اين بيماران داروهاي ترکيبي تجويز مي‌شود . يکي از اين داروها که هم اکنون دربازارمصرف دارويي کشور موجود است، شامل قرص مسدود کننده کانال‌هاي کلسيم و قرصي است که ازعوارض فشارخون بالا در کليه جلوگيري مي‌کند .اين 2 قرص در يک قرص تجميع شده است.وي تصريح کرد : اگرچه درحال حاضر داروهاي ترکيبي ازخارج وارد مي‌شود، اما شرکت‌هاي دارويي کشورنيزدرحال توليد اين داروها هستند.

مهم‌ترين نکات

دريک قرص ترکيبي ،دوزهاي مشخصي ازچند دارو قرار داده مي‌شود.

نتايج درماني داروهاي ترکيبي مانند همان داروهايي است که به طور جداگانه تجويز مي‌شوند.

قرص جديد ايراني، ترکيبي از قرص ضدچربي خون، ضد فشار خون و آسپرين است که مصرف آن به ويژه در افراد بالاي 50 سال به کاهش بيماري‌هاي قلبي و مرگ‌هاي ناشي از آن‌ها منجر مي‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: