به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۴۳۹۵
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۰
عوارض ديابت در صورت کنترل نشدن بسيار متنوع هستند و اگر ديابت به‌صورت صحيح کنترل شود شايد بتوان جلوي خيلي از اين عوارض را گرفت.
دکتر عليرضا مقتدري متخصص طب فيزيکي "درد" را يکي از مهمترين و شايع‌ترين دلايل براي مراجعه افراد به بيمارستان‎ها و درمانگاه‌ها دانست و افزود: براساس آمارهاي ثبت شده 85 درصد افراد بر اثر درد در نواحي مختلف بدن به پزشکان مراجعه مي‌کنند.
وي ادامه داد: "درد" غير از اينکه زندگي فرد را تحت تاثير قرار مي‌دهد، از نظر سيستم روحي و رواني نيز فرد را دچار مشکل مي‎کند و از سويي ديگر به جامعه و سيستم درماني کشور هم هزينه‌هاي زيادي را وارد مي‌کند.
اين فوق تخصص درمان‌هاي درد تصريح کرد: شعار انجمن جهاني درد بر اين اساس است که "زندگي بدون درد يک زندگي سالم و آرام است"، به همين جهت بايد "درد" را در ابتدا کنترل کرد و سپس به دنبال علت درد باشيم.
دکتر مقتدري عنوان کرد: ديابت شايع‌ترين بيماري متابوليک است که مي‌تواند همراه با تغييرات "پاتوفيزيولوژي" در اندام هاي مختلف بدن باشد. عوارضي که ديابت ايجاد مي‌کند هزينه‌هاي زيادي به فرد، جامعه و سيستم بهداشت و درماني جامعه تحميل مي کند.
وي اظهارکرد: عوارض ديابت در صورت کنترل نشدن بسيار متنوع هستند و اگر ديابت به‌صورت صحيح کنترل شود شايد بتوان جلوي خيلي از اين عوارض را گرفت.
اين متخصص طب فيزيکي با بيان اينکه ديابت را به نوع يک و دو تقسيم مي‌کنند، گفت: در ديابت نوع يک لوزالمعده نمي‌تواند به اندازه کافي انسولين ترشح کند و ميزان انسولين بدن در اين نوع ديابت پايين است.
دکتر مقتدري ادامه داد: در ديابت نوع دو سلوها مقاوم به انسولين هستند و پاسخ مناسبي به انسولين داده نمي شود، بنابراين ميزان قند خون جذب سلول نمي‌شود و در خون باقي مي‌ماند و باعث افزايش قند خون مي شود.
وي افزود: هميشه فکر مي‌کنيم که قند بالا مي‌تواند عارضه‌دار باشد اما از طرفي بايد بدانيم که پايين افتادن قند هم عوارضي را به دنبال دارد. قند خون بالا عوارضي را روي ارگان‌ها و سيستم‌هاي بدن خصوصا رگ‌هاي خوني و عصب ايجاد مي‌کند و کاهش قند خون انرژي سلول را کاهش مي‌دهد و باعث ايجاد خستگي‌هاي مفرط مي‌شود.
اين متخصص طب فيزيکي تصريح کرد: قبلا مي‌گفتند بيماران ديابتي شيريني‌جات استفاده نکنند اما خوشبختانه امروزه محصولات جديدي وارد بازار شده که ماده موثر اين محصولات ايزومالت است که بر خلاف شکر طبيعي جذب آهسته‌اي از دستگاه گوارش دارد و بنابراين ميزان قند خون را به‎صورت ناگهاني کم و زياد نمي‌کند.
دکتر مقتدري با اشاره به عارضه‌اي که ديابت روي سيستم عروق و اعصاب مي‌گذارد، اظهارکرد: از نظر عروقي، رسوبات قند باعث تنگ شدن و ايجاد لخته در عروق خوني که وظيفه تغذيه ارگان‌هاي مختلف بدن را دارند مي‌شود و اين مسئله باعث مي شود اين عروق تنگ شوند.
اين متخصص طب فيزيکي با بيان اينکه ديابت روي اعصاب تاثير مي‌گذارد، گفت: بر اثر ديابت انتقال پيام هاي عصبي در بدن دچار اختلال مي‌شود و عصب‌ها از حالت تنظيم شده خودشان خارج مي‌شوند و در اينصورت دردهاي نوروپاتيک و دردهاي ناشي از عصب است ايجاد مي‌شود.
دکتر مقتدري آسيب مفاصل را يکي ديگر از دردهاي ناشي از ديابت دانست و تصريح کرد: غضرف مفاصل احتياج به مواد مغذي دارد و وقتي عروق نمي‌توانند به غضرف خونرساني کنند غضرف تحليل مي‌رود و به مفاصل آسيب مي زند و باعث ايجاد آرتروز و يا تسريع آن مي‌شود.
وي با بيان اين مطلب ادامه داد: از طرفي عصب‌ها که به مفاصل عصب‌دهي مي‌کنند وقتي در کارشان اختلال ايجاد مي‌شود، آسيب‌هايي که به مفصل مي‌رسد را درست به مغز مخابره نمي‌کنند و فرد در زماني که آرتروز پيشرفته شد متوجه بيماري خود مي‌شود.
اين متخصص طب فيزيکي با اشاره به اينکه رابطه مستقيمي بين چاقي و آرتروز وجود دارد، گفت: افرادي که آرتروز دارند به خاطر درد ناشي از آن ناخودآگاه کم تحرک مي‎شوند. در اين صورت فرد افزايش وزن پيدا مي کند و متابوليسم بدن دچار اختلال مي‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: