به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۴۴۸۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۱
تغذيه نه تنها مي‌تواند از ايجاد مشکلات شيمي درماني و در کل معضلات روش‌هاي درماني سرطان جلوگيري کند بلکه تا حدي براي کاهش شدت آنها هم موثر است
خرچنگي که چنگ مي‌اندازد و بي‌مهابا گرفتارت مي‌کند بي‌آنکه بداني چرا و چگونه؟! 
بيمارستانها مملو از افرادي است که حتي بايد از ميزان سن و سالشان هم گذشت و به دليل بستري شدنشان براي شيمي درمان و اقدامات درماني فقط به مراقبت‌هاي از حالا به بعدشان فکر کرد. مراقبتي که ضامن بهبود وضعيت حالشان مي‌شود و ممکن است سالهاي سال حتي زندگي خوبي داشته باشد.
طبق آمارها سرطان بعد از بيماري‌هاي قلبي عروقي عامل شايع مرگ و مير در کشورهاي توسعه يافته و سومين عامل مرگ در کشورهاي کمتر توسعه يافته است و به تنهايي پيش از بيماري هاي سل، ايدز و مالاريا افراد را به کام مرگ مي‌کشاند، بطوري که بر مبناي پيش‌بيني‌هاي به عمل آمده، در صورت عدم مداخله جهت پيشگيري از بروز آن، تا سال 2030 ساليانه شاهد 13 ميليون مرگ ناشي از سرطان خواهيم بود و شانس ابتلا به سرطان براي هر فرد در سال 2050 بين 50 تا 60 درصد خواهد بود. در کشور ما هم سالانه بيش از 30 هزار نفر از هموطنان عزيزمان در اثر سرطان جان خود را از دست مي‌دهند از طرفي با افزايش درصد سالمندي در جمعيت کشور، تغيير در سبک زندگي، تغيير در نوع تغذيه، پيشرفت تکنولوژي و دور شدن سبک زندگي از محيط پاک، سالم و بدون آلاينده‌هاي سرطان‌زاي صنعتي انتظار مي‌رود موارد بروز سرطان در دو دهه آينده به دو برابر افزايش يابد بنابر پيش‌بيني سازمان جهاني بهداشت بروز سرطان در ايران در سال 2020 به 85 و 653 مورد در کل جمعيت و ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان به 62897 مورد در سال خواهد رسيد.

مشکين شهر اردبيل کانون سرطان معده 
حسين فودازي سرطان شناس و عضو هيئت علمي انجمن خون و انکولوژي درخصوص سرطان مي‌گويد: شايع‌ترين نوع سرطان در زنان، سرطان سينه و در مردان، سرطان پروستات‌ است همچنين سرطان‌هاي پوست، روده، معده ، مري، ريه، مثانه، کبد و سيستم‌هاي خون ساز نيز جزو شايع‌ترين سرطان‌هاست اما کشنده‌ترين نوع سرطان، سرطان معده است که به طور مستقيم با نوع تغذيه در ارتباط است جالب است بدانيد که کانون اين نوع سرطان، منطقه مشکين شهر استان اردبيل است. 

نقش تغذيه در دوران شيمي درماني 

فودازي با تاکيد بر نقش تغذيه در دوران شيمي درماني اظهار کرد: تغذيه نه تنها مي‌تواند از ايجاد مشکلات شيمي درماني و در کل معضلات روش‌هاي درماني سرطان جلوگيري کند بلکه تا حدي براي کاهش شدت آنها هم موثر است به عنوان مثال بيماراني که در حال شيمي درماني يا راديوتراپي در ناحيه سر و گردن هستند دائم دچار خشکي دهان مي‌شوند بنابراين مستعد بروز زخم‌هاي دهاني هستند که در صورت ايجاد چنين زخم‌ها يا التهاب‌هايي بايد به رژيم غذايي خود توجه ويژه‌اي شود.
بهتر است اين افراد هميشه با خود يک بطري آب به همراه داشته باشند و حتي زماني که تشنه نيستند آب بنوشند تادهانشان به کمک آب مرطوب بماند. آب نبات ترش، و مکيدن يخ هم شيوه‌اي موثر است ناگفته نماند اگر دچار زخم‌هاي دهان يا آفت‌ دهان شده‌اند به هيچ عنوان نبايد از ترکيبات اسيدي مانند نوشابه‌هاي گازدار، گوجه‌فرنگي، رب يا سس گوجه فرنگي، مرکبات و کيوي استفاده کنند همچنين بهتر است غذاهاي خشک و جامد را هم مصرف نکنند و بيشتر به شکل پوره يا سوپ غذايشان را ميل کنند افرادي که در حال شيمي درماني هستند يا حتي کساني که اشعه درماني در ناحيه شکم انجام مي‌دهند، ممکن است با مشکلي به نام ناتواني در تحمل لاکتوز روبه رو شوند يعني زماني که شير مي‌نوشند دچار اسهال و نفخ شديد خواهند شد به همين دليل توصيه مي‌شود هنگام شيمي درماني، زماني که فرد دچار اسهال مي‌شود، مصرف شير را کنار گذاشته و به جاي آن از ماست و بويژه ماست پروبيوتيک استفاده کنند. 

براي پيشگيري از يبوست در روزهاي اول شيمي درماني بايد آب کافي نوشيده شود و توصيه مي‌شود در رژيم‌ غذايي روزانشان از آلو يا انجير خشکي که در آب خيس داده شده استفاده کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: