به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۴۴۹۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰

محققان ، زايمان با شيوه هيپنوتيزم را در از بين رفتن ترس هنگام زايمان بسيار موثر مي دانند، آنها معتقدند آموزش به زنان باردار براي آرام نگه داشتن بدن و ذهنشان مي تواند آنها را در موقعيت خودهيپنوتيزمي قرار دهد که اين حالت از درد و ناراحتي بيمار کم مي کند. راه هاي ديگري مانند يوگا نيز تا به حال به منظور کاهش درد زايمان به کار گرفته شده است. آمار دقيق زناني که از طريق هيپنوتيزم وضع حمل کرده اند، هنوز مشخص نيست.مزيت زايمان همراه با هيپنوتيزم در اين است که نه تنها زايمان به صورت طبيعي انجام مي شود بلکه ميزان استرس و نگراني مادر بسيار کمتر خواهد شد. اما به نقل از سي ان ان به طور قطع اين نوع زايمان بدون درد نخواهد بود.

«مري مونگان»، هيپنوتراپيستي که مؤسسه اي در زمينه زايمان همراه با هيپنوتيزم بنيان کرده است، مي گويد: فرق اين نوع زايمان با ساير انواع آن در اين است که ما به زنان به طور دقيق مي گوييم که هنگام زايمان چه اتفاقي در بدنشان مي افتد. مونگان مي گويد: در اين نوع هيپنوتيزم براي خواباندن مادر در طول زايمان، از نوسان دادن يک ساعت جيبي در جلوي صورت بيمار استفاده نمي شود. زائو در طول زايمان بيدار است اما آموزش ديده است طوري آرام بماند که گويي در حالت خواب است. در بعضي موارد از موسيقي يا ضرباهنگ ها و کلمات خاصي استفاده مي شود که محيط آرامي را در ذهن بيمار به وجود مي آورد يا لحظه در آغوش کشيدن نوزاد را براي مادر تداعي مي کند.

سايت همشهري به اين نکته اشاره مي کند که زائو در يک حالت آرامش و سستي عميق قرار دارد. هر زن بارداري تصور خاص خود را دارد و کاملا در حالت خلسه قرار مي گيرد. به زنان باردار همچنين روش هاي نفس کشيدن هم آموزش داده مي شود. بدن به طور دقيق مي داند چگونه بچه را به دنيا بياورد، همان گونه که 9ماه آن را درون خود مي پروراند. مادران ياد مي گيرند که به بدن و قدرت رحم خود کاملا اطمينان کنند، چون رحم مي داند چگونه کارش را انجام دهد.آموزش دهندگان زايمان همراه با هيپنوتيزم به زنان باردار ياد مي دهند چگونه خود را از درد ناشي از استرس و نگراني درباره زايمان، خلاص کنند . دکتر کرگ پالمر، متخصص بيهوشي از دانشگاه آريزونا مي گويد: هرنوع ايجاد آمادگي براي زايمان در زنان باردار مفيد و سودمند خواهد بود. هرچقدر زائو آمادگي بيشتري داشته باشد، نتيجه کار نيز بهتر خواهد شد. به عنوان يک متخصص بيهوشي هر نوع روشي را که موجب آرامش بدن و ذهن بيمار مي شود به زنان باردار توصيه مي کنم.

به نقل از ايسنا ،دکتر مجيد ارشادي متخصص بيهوشي و مراقبت هاي ويژه با تاکيد بر اين که 10 تا 20 درصد زنان مي توانند از روش هيپنوتيزم براي زايمان استفاده کنند، گفت: افرادي که بيماري هاي رواني و ضريب هوشي پاييني دارند، نمي توانند از اين روش براي زايمان استفاده کنند.وي با بيان اين که زايمان بدون  درد به دو روش دارويي و غيردارويي انجام مي شود، افزود: روش غيردارويي اين نوع زايمان به صورت هيپنوتيزم انجام مي گيرد که اين افراد بايد پيش از زايمان تحت نظر باشند.وي تصريح کرد: افرادي که مي خواهند زايمان بدون درد همراه با هيپنوتيزم داشته باشند بايد چندين نوبت به صلاحديد درمانگر، خود هيپنوتيزم شوند تا به اين روش شرطي شوند.

با استفاده از همين شرطي سازي افراد در دوره زايمان، خود هيپنوتيزم را انجام مي دهند.اين متخصص بيهوشي و مراقبت هاي ويژه با اشاره به اين که دوره هاي هيپنوتيزم پيش از زايمان انجام مي شود و افراد به تنهايي مي توانند   آن را انجام دهند، گفت: از بين افرادي که اقدام به زايمان بدون  درد با هيپنوتيزم مي کنند تنها 10 تا 20 در صد آنها مي توانند به تنهايي فقط با هيپنوتيزم زايمان داشته باشند.وي افراد را از نظر هيپنوتيزم پذيري به سه دسته متوسط، کم و بالا تقسيم کرد و گفت: افرادي که هيپنوتيزم پذيري بالايي دارند، مي توانند با اين روش زايمان کنند اما دو دسته ديگر از روش هيپنوتيزم در کنار ساير روش ها مانند رايحه درماني و زايمان در آب استفاده مي کنند.وي با اشاره به اينکه تعداد افرادي که از روش هيپنوتيزم براي زايمان استفاده مي کنند چندان چشمگير نيست، گفت: اين نوع زايمان در صورتي که توسط يک هيپنوتيزمگر با تجربه انجام شود، هيچ گونه عارضه اي ندارد.

اين متخصص بيهوشي و مراقبت هاي ويژه بيان کرد: با توجه به بي ضرري اين روش مي توان از اين روش در آينده براي رفع تنش ها، اضطراب، کمر درد، سردرد و هر گونه دردي استفاده کرد.افرادي که بيماري رواني، اسکيزوفرني، پارانوئيد، وسواس شديد و ضريب هوشي پاييني دارند نمي توانند از اين روش استفاده کنند؛ چرا که ضريب هوشي و هيپنوتيزم پذيري با يکديگر رابطه مستقيم دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: