به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۴۵۰۱
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۰
خوددرماني يکي از عوامل مهم در ايجاد و ظهور باکتريهاي مقاوم است که نه تنها موجب درمان نمي‌شود بلکه امکان ظهور باکتريهاي مقاوم به درمان را هم بوجود مي‌آورد.
 براي خيلي از افراد پيش آمده که با کمي احساس درد يا بيماري به سراغ سبد دارويي موجود در خانه‌هايشان مي‌روند، غافل از اينکه با اين کار درمان که نمي‌شوند هيچ، بيماري هاي ديگر هم پيدا مي‌کنند. 

باکتري‌هايي که با خود درماني فعال مي‌شوند 
باکتري ها موجودات هوشمند زنده‌اي هستند که وقتي در مقابل ناسازگاري محيطي قرار مي‌گيرند عکس‌العمل نشان مي‌دهد و منجر به مقاوم شدن آنها و ظهور اشکال مقاوم به آنتي بيوتيک‌ها مي‌شود. 

خوددرماني يکي از عوامل مهم در ايجاد و ظهور باکتريهاي مقاوم است که نه تنها موجب درمان نمي‌شود بلکه امکان ظهور باکتريهاي مقاوم به درمان را هم بوجود مي‌آورد. 

مقصد آنتي بيوتيک ها درمان است يا تشديد بيماري؟ 
آنتي بيوتيک‌ها داروهايي هستند که اغلب در دسترس آسان افراد قرار دارند و براي درمان عفونت‌هاي ناشي از باکتري ها استفاده مي‌شوند. معمولا سيستم ايمني بدن مي‌تواند، با باکتري‌ها مبارزه کند و از تکثير آنها براي ايجاد عفونت جوگيري کند اما ممکن است که قدرت ايمني بدن کاهش پيدا کند و بدن قادر به کنترل عفونت نباشد در اين زمان آنتي‌بيوتيک‌ها براي بدن ضروري هستند. 

اما افرادي که از آنتي بيوتيک ها به شکل خودسرانه استفاده مي کنند باعث مقاوم شدن باکتري ها در برابر دارو مي‌شوند که در اين صورت دارو براي استفاده در بيماري‌هايي که در آينده بوجود مي‌آيند موثر نخواهد بود.

خود درماني‌هاي مکرر طول عمر را کم مي‌کند
ايرج خسرونيا متخصص داخلي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران بيان کرد: اگر داروها بدون مجوز پزشک مصرف شود عوارض سوئي خواهد داشت و باعث مقاومت بيماري نسبت به دارو مي‌شود که از اين دسته داروها مي‌توان به آنتي بيوتيک‌ها اشاره کرد که در اثر مصرف بي‌رويه ميکروب‌هاي مفيد در دستگاه گوارش را از بين مي‌برد و همچنين عوارضي مثل حساسيت، خارش، ناراحتي کليه و کبد ايجادمي‌کند.

وي افزود: اگرچه توصيه به تمامي افراد مي‌شود که خود درماني را انجام ندهند اما مهمترين مورد افرادي هستند که سن بالاي 45 سال را دارند زيرا در بسياري از موارد بيماري داريم، درد معده يا سوء هاضمه دارند که احتمال مي‌رود يک تا دو درصد از عوامل سرطان معده باشد پس سعي کنند به جاي خود درماني به پزشک مراجعه کنند و حتما آندوسکوپي شوند. 

خسرونيا ادامه داد: يا مواردي مثل يک سرماخوردگي ساده که افراد براي بهبود آن به سراغ آنتي بيوتيک‌ها مي‌روند که اين کار به دو دليل باعث مقاوم شدن باکتري‌ها به اين دسته از داروها مي‌شود يکي اينکه افراد از دوره‌ي درمان اطلاعي ندارند و با کمي بهبودي مصرف آن را قطع مي‌کنند و دوم اينکه وقتي مقاومت باکتري‌ها زياد شد اگر در آينده به عفونت شديدي مبتلا شوند اين داروها ديگر اثري بر بدن آنها نخواهد داشت.

وي در پايان خاطر نشان کرد: بنابراين خود درماني به جاي درمان يک قدم بسوي مرگ يا کاهش طول عمر است.

داروها موادي هستند که تاثيرات گوناگوني بر روي سيستم بدن دارند که بسياري از اين تاثيرات نامطلوب هستند بنابراين بهتر است کار تجويز دارو به پزشک واگذار شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: