به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۱۴۵۱۴
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۰
در اطفال اولین مطلبی که به والدین توصیه می‌شود، رعایت بهداشت برای کودکان است، این موارد از قبیل: استفاده از مسواک و نخ دندان برای آنها است و سپس کاستن تعداد وعده‌های رژیم‌غذایی کربوهیدرات‌دار است تا دندان‌های شیری و دائمی آنها دچار مشکل نشود و بهداشت کاملی داشته باشند.
رعایت اصول بهداشت دهان و دندان از ضروری ترین موارد است، مسواک زدن دندان ها و استفاده از نخ دندان ضروری است.

دکتر محمد پور‌علی متخصص پروتز در خصوص راهکارهای داشتن دندان‌هایی سالم گفت: در اطفال اولین مطلبی که به والدین توصیه می‌شود، رعایت بهداشت برای کودکان است، این موارد از قبیل: استفاده از مسواک و نخ دندان برای آنها است و سپس کاستن تعداد وعده‌های رژیم‌غذایی کربوهیدرات‌دار است تا دندان‌های شیری و دائمی آنها دچار مشکل نشود و بهداشت کاملی داشته باشند.

وی اظهار داشت: رعایت بهداشت در بزرگسالان بسیار مهم است، بخصوص استفاده از نخ دندان در کنار مسواک‌زدن بسیار حائز اهمیت است.افرادی هستند که به دکتر مراجعه می‌کنند و گلایه‌مند هستند که روزی 3 مرتبه مسواک می‌زنند ولی همچنان دندان‌هایشان زود آسیب می‌بیند و از جنس دندان‌های خود راضی نیستند، در صورتیکه جنس دندان در رده‌ی دوم اهمیت قرار دارد و مهمترین نکته‌ای که در جهت داشتن دندان‌های سالم باید رعایت کرد، بهداشت است.

دکتر پور‌علی در ادامه گفت: حداقل روزی یک مرتبه مسواک و در کنار آن استفاده از نخ دندان بسیار ضروری است.

وی در ادامه متذکر شد: در بعضی موارد، برخی افراد دهانشان خشک است و مصرف غذا‌های کربوهیدراتشان بالاست و این افراد باید روزی 2 مرتبه از مسواک و در کنار آن از نخ دندان استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکسری موارد وجود دارند که مرتبط با خود بیمار است، برخی از دندان‌ها تماسهای نزدیکی با یکدیگر دارند و غذا در بین آنها باقی می‌ماند و گیر می‌کند، این بیماران از لحاظ ما خطر پوسیدگی در آنها بیشتر از افراد عادی است. این بیماران باید رعایت بهداشت را بیشتر کنند و برای مثال در کنار نخ دندان و مسواک‌زدن باید از دهان شویه‌های ضد باکتریال و دهان شویه‌های فلورایددار استفاده کنند.

وی افزود: بطور‌کلی بیمارانی که دندان پوسیده در دهانشان دارند ریسک انتقال پوسیدگی به دندان‌های دیگرشان هم بیشتر می‌شود و اگر پیگیری و درمان انجام نشود، احتمال اینکه سایر دندان‌های آنها پوسیده شود، بسیار بیشتر از افرادی است که دندان پوسیده ندارند علت این مشکل وجود فلورمیکروبیال دندان آنها است، این بدین منظور است که تعداد باکتری‌هایی که در دهان این افراد است و عامل پوسیدگی دندان آنها است بیش از افراد عادی است که این مشکل با درمان‌مختلف شیمیایی و یا مکانیکی که باعث کاستن تعداد باکتری‌ها و پوسیدگی قابل برطرف‌شدن است.

دکتر پور‌علی در پایان گفت: بطور‌کلی در بزرگسالان مهمترین مسئله رعایت بهداشت است و بعد از آن رژیم‌غذایی، به طریقی که میزان مصرف کربوهیدرات را کاهش دهیم و پروتئین بیشتری استفاده کنیم و نکته‌ی دیگر اینکه هنگام مصرف کربوهیدرات، تعداد وعده‌های مصرف کربوهیدرات را کم کنیم و همان میزان کربوهیدراتی که قرار است در طی روز مصرف کنیم حتی‌الامکان در یک وعده مصرف کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: