کد خبر: ۲۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۱
كاهش سن استعمال دخانیات، چاقی و پرفشاری خون مهم‌ترین علل دركاهش سن سكته‌های قلبی در كشور اعلام شد كه زنگ خطری جدی است و كنترل آن مشاركت همه سازمان‌ها را می‌طلبد
به گزارش سرويس قلب و عروق دكتر منشاید خیلی تكراری باشد كه بگوییم امروزه یكی از مهم‌ترین عوامل مرگ‌و‌میر در تمام دنیا بیماری‌‌های قلبی-عروقی است،  اما شاید هنوز این خبر كه «آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران نشان می‌‌دهد بیشترین علت مرگ و میر در كشور بعد از تصادفات،  سكته‌های قلبی است آن هم با كاهش سن ابتلا به آن » برای خیلی‌ها تازگی داشته باشد.
آمارها نشان می‌‌دهد در یك سال گذشته از هر 800 مورد مرگ روزانه،  360 مورد آنها بر اثر بیماری‌های قلبی- عروقی بوده است. از این میزان 198 نفر بر اثر سكته قلبی- یعنی حدود دوسوم آنها- فوت كرده و حدود 82 ‌‌نفر هم بر اثر سكته‌ مغزی جان خود را از دست داده‌اند.
این در حالی است كه به گفته كارشناسان علاوه بر این كه در جهان روزانه یك میلیون نفر در اثر سكته قلبی راهی بیمارستان‌ها می‌‌شوند،  در ایران هم روزانه 3 هزار سال عمر مفید مردم بر اثر بیماری‌‌های قلبی- عروقی از بین می‌رود.
عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی- عروقی همانند افزایش فشارخون،  چاقی،  چربی خون،  كم تحركی،  تغذیه نامناسب و مصرف دخانیات در كشورما رو به افزایش است كه به‌دنبال آن بروز بیماری‌های قلبی- عروقی نیز در كشور زیاد می‌شود.
جمعیت ایران جمعیت جوانی است كه به سمت میانسالی پیش می‌رود همانطور كه گفته شد چون عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی- عروقی رو به افزایش است تا 10الی 15 سال آینده كشور ما با توفان عظیمی از اپیدمی بیماری‌های قلبی -عروقی روبه‌روست.
كنترل پرفشاری خون افراد بالای 30 سال،  برنامه جامع كنترل و پیشگیری از بیماری‌های عروق كرونر و راه اندازی پایگاه‌های تندرستی از برنامه‌های اداره قلب و عروق وزارت بهداشت است.
از این رو عوامل فراوانی نظیر تغذیه نامناسب،  كم تحركی و استعمال دخانیات در بروز بیماری‌های قلب و عروق مؤثر است كه پیشگیری از آن مشاركت تمامی سازمان‌ها و ارگان‌ها را می‌طلبد.
سن بروز مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در كشور نظیر سایر كشورهای در حال توسعه به میانسالی كاهش یافته است در حالی كه غالب مرگ‌های ناشی از حوادث قلب و عروق در كشورهای پیشرفته در سنین بالای 70 سال به وقوع می‌پیوندد، این سن در ایران زیر 70 سال است.
40 درصد ایرانیان 5 وعده در روز میوه مصرف نمی‌كنند، 68 درصد آنان كم تحركند، بیش از 7/43 ‌درصد آنان افزایش كلسترول خون دارند و 14 درصد سیگاری اند. این در حالی است كه سن شروع استعمال دخانیات هم در كشور كاهش یافته است.
عوامل ژنتیكی و مزمن،  چاقی و اختلالات لیپید و كم تحركی و پرفشاری خون را از عوامل مؤثر در بروز حوادث قلبی - عروقی برشمرد و تاكید كرد كه فشار خون در 50 درصد موارد به بیماری‌های كرونری قلب منجر می‌شود.
سكته قلبی جزء بیماری‌هایی است كه عوامل خطرساز آن از دوران كودكی شكل می‌‌گیرد،  ولی اغلب خانواده‌ها هنوز از این امر غافلند.
شیوع این بیماری در مردان بیشتر از زنان است و باافزایش سن شیوع بیشتری می‌یابد، تقریبا همه ‌انفاركتوس‌های قلبی در نتیجه آترواسكلروز كه باعث ایجاد پلاك و تنگی عروق كرونرو كاهش جریان خون و در بیشتر موارد باعث تنگی بیشتر و انسداد كامل می‌شود كه دراین صورت سكته قلبی رخ می‌دهد.
پروسه آترواسكلروز از زمان‌بچگی شروع شده و چربی رسوب می‌كند. این رسوب باعث تنگی عروق نمی‌شود و لیكن همین نواحی ممكن است زمینه‌سازی برای ایجاد و تشدید آترواسكلروز باشد. توسعه آترواسكلروز از سن 25 سالگی شروع می‌شود كه به‌صورت‌پلاك در داخل رگ باعث برجستگی شده و منجر به تنگی در رگ مورد نظر می‌شود.
آترواسكلروز با افزایش سن شیوع بیشتری می‌یابد،  كه این مسئله بستگی به فاكتورهای متعددی از جمله كلسترول بالا، مصرف سیگار،  فشار خون،  ژنتیك و عوامل مختلف دیگر دارد.
منبع: همشهري
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
fatemeh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۱
0
0
lمطالب علمی واگاهی از تغذیه راهکاری بهتر برای پیشگیری است
نام:
ایمیل:
* نظر: