به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
کد خبر: ۲۳۲
تعداد نظرات: ۴۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۹
پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسيب نمي‏رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏هاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي‏کند.

به گزارش دكترمن: قدمت كفش در ایران به 4500 سال قبل برمی‌ گردد. آن ‌وقت‌ها پاپوشی‌ در ایران استفاده می ‌شد كه به آن "غوشنگ" می‌ گفتند. بعد از آن نوبت چارق بود كه آثارش را در نقوش باقی مانده تخت جمشید می ‌بینیم. كفش در آن زمان، محصولی نرم، سبك، راحت و با كیفیتی مرغوب بود اما تولید كفش در ایران و جهان، بعد از صنعتی شدن، سمت و سوی دیگری را در پیش گرفت. امروزه هم با واردات انواع و اقسام كفش‌های موسوم به "چینی" قضیه بغرنج‌تر شده است. به اعتقاد متخصصان، شروع بسیاری از بیماری‌های عضلانی اسكلتی، از آزارهایی است كه به كف پا یا نواحی دیگر آن وارد می‌ شود .متأسفانه در كشور ما، فرهنگ اهمیت دادن به انتخاب كفش، بسیار پایین است. بیشتر افراد به همان اندازه‌ای كه به انتخاب لباس، اهمیت می ‌دهند، در انتخاب كفش دقیق نیستند. بسیاری از بیماری‌ها و دردهای مزمن سیستم عضلانی اسكلتی، با انجام كارهای ساده مانند یك تغییر نگرش، آموزش اولیه و ورزش ابتدایی قابل اصلاح و درمان هستند.

انتخاب كفش:

دقت در انتخاب كفش و توجه به رعایت اصول استاندارد در تولید آن، یكی از ضروری ‌ترین نیازهای حفظ سلامت افراد بوده و باید توجه بیشتری به آن بشود. وقتی برای خرید كفش، به مغازه‌ای می ‌روید با صدها نوع كفش‌ در مدل‌ها و رنگ‌های گوناگون مواجه می‌ شوید كه بنا به ادعای فروشنده همگی آخرین مدل‌های روز بوده و كیفیتی مرغوب دارند. انتخاب كفش در وهله اول، باید بر اساس نوع استفاده‌ای كه از آن می ‌شود، صورت بگیرد. همانطور كه زمستان، كفش مخصوص خودش و تابستان، كفش مخصوص خودش را دارد. همچنین بعضی از مشاغل، كفش‌های مخصوص خودشان را می‌ خواهند. مثل بعضی از كفش‌های مخصوص(کفش ایمنی) كه در كارگاه‌ها استفاده می‌ شود، یا كفش‌های ورزشی كه حتی درباره آنها نیز بر اساس نوع ورزش، انتخاب كفش تغییر می‌ كند. در واقع این، به نوع نگاه خریدار برمی‌ گردد و اینكه او چقدر به سلامت خود اهمیت می ‌دهد و چقدر از حق و حقوق خودش، آگاه است.

كفش استاندارد: یك كفش استاندارد، سه مشخصه بارز دارد

1) جنس خوب

2) پاشنه استاندارد

3) قالب و پنجه استاندارد

اجزای کفش:

1- رویه کفش: رویه بیشتر كفش‌های موجود در بازار، از دو جنس مختلف است. آنها یا رویه‌ای از چرم طبیعی دارند یا از پلاستیك و چرم مصنوعی تهیه می ‌شوند. به تازگی هم بعضی از تولید كنندگان كفش، اقدام به زدن اسپری بوی چرم طبیعی به چرم‌های مصنوعی كرده و خریداران را در انتخاب محصول با مشكل مواجه می‌ كنند.

چرم طبیعی، به علت دارا بودن منافذ طبیعی در بافتش، امكان تبادل هوا میان بیرون وداخل كفش را فراهم آورده و به اصطلاح،باعث تنفس پا می ‌شود. به همین دلیل ساده، بهترین رویه برای كفش، همان رویه چرم طبیعی است. رویه مصنوعی به علت عدم تبادل هوا، باعث بوی بد پا و عرق كردن بیش از حد آن می ‌شود.

زیره كفش : زیره كفش‌های موجود در بازار دو نوع است

1) زیره پی او (po) 2) زیره پی ‌وی ‌سی (pvc)

زیره‌های po، نسبت به pvc سبك ‌تر، راحت‌ تر و در برابر سایش مقاوم‌ تر بوده و دوام ‌شان بیشتر است. ظاهر این زیره‌ها، توپُر بوده و در حالت خم كردن، انعطاف‌ بیشتری دارند. در هنگام خرید، باید به این نكته دقت كرد كه كف زیره نباید صاف باشد، بلكه باید آج ‌دار بوده تا از لیز خوردن جلوگیری كند. توجه به استانداردهای پنجه كفش در انتخاب آن بسیار مهم است.

قالب ‌بندی:

از نظر قالب ‌بندی، فضای پنجه كفش باید طوری باشد كه به انگشت‌های پا فشار وارد نكند. كفش‌هایی كه پنجه آنها باریک است، باعث می ‌شوند، انگشت‌های پا در كفش روی هم بیفتند. این كفش‌ها، انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و آنها را بد فرم می ‌كنند. این امر در خانم‌ها شایع‌تر است. به طوری كه انحراف شست پا در خانم‌ها، 9 برابر آقایان است. جلوی كفش باید به گونه‌ای باشد كه پنجه‌های پا از هم
تنه كفش:

پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسيب نمي‏رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏هاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي‏کند.

مورد بعدی تنه كفش است كه در واقع چارچوب روی كفش بوده و دور پا را دربرمی ‌گیرد، كفش هم باید به راحتی در برابر فشارهای وارده، مقاومت كرده و شرایط آناتومیكی پا را حفظ كند. علاوه بر فاكتورهای استاندارد مربوط به جنس و ساختمان كفش، فاكتورهای دیگری نیز درباره خود افراد، صدق می ‌كند كه به همان اندازه اهمیت دارند.

فرم کف پا: کف پای افراد معمولاً به 3 شکل دیده می شود.

1- كف پای قوس دار : اگر نواری باریك، پنجه پا و پاشنه را به هم وصل كند احتمالاً شما كف پای قوس دار دارید و از این رو مستعد پیچ خوردگی پا هنگام راه رفتن هستید. همیشه به دنبال خرید كفشی باشید كه كفی مناسبی برای پوشش دادن قوس کف پای شما داشته باشد و یا از كفی مناسب برای پای خود استفاده كنید.

2- كف پای معمولی : اگر نواری كه پنجه و پاشنه پا را به هم وصل می كند، پهنای معمولی داشته باشد می توان كف پای شما را ایده آل دانست و این بدین معنی است كه پای شما استعداد پیچ خوردگی به سمت داخل یا خارج را ندارد. یك كفش خوب و معمولی انتخاب مناسبی برای شماست.

3- كف پای پهن : در این نوع كف پا خیلی كم قوس وجود دارد و اغلب پاشنه ی پا، تحت فشار شدید قرار می گیرد. این افراد معمولاً هنگام راه رفتن دچار پیچ خوردگی داخل پا می شوند. پس نوعی از كفش را انتخاب كنید كه شست پای شما را به خوبی حمایت كرده و تحت فشار قرار ندهد.

خطر کفش ‏هاي پاشنه بلند: گاهي وقت‏ها خانمها با پوشيدن يک کفش پاشنه بلند آن قدر از بلند قد شدن کاذب و موقت احساس رضايت مي‏کنند که يادشان مي‏رود پوشيدن اين کفش ممکن است به سلامتي شان آسيب برساند. ضمن اينکه پوشيدن کفش نامناسب، تنگ و پاشنه بلند فقط به پاها آسيب نمي‏رساند، بلکه به زانو، کمر، استخوان‏هاي ستون فقرات و لگن هم آسيب وارد مي‏کند.

وقتي شما کفش پاشنه بلند مي‏پوشيد، کمر براي جبران فشار وارد شده به پاها، قوس زيادي به خود مي‏گيرد و از حالت طبيعي خارج مي‏شود. در اين حالت فشار زيادي به ديسک‏هاي بين مهره‏اي ستون فقرات و مفصل زانو وارد مي‏شود. مقدار اين فشار به ارتفاع پاشنه ي کفش بستگي دارد و هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، فشار بيشتري به عضلات، استخوان‏ها و مفاصل وارد مي‏شود. در مقايسه با کفش‏هاي پاشنه کوتاه، کفشي با پاشنه‏اي حدود 2/5 سانتي ‌متر 22 درصد، کفشي با پاشنه 5 سانتي ‌متر 57 درصد و کفشي که پاشنه 8 سانتي ‌متري دارد 76 درصد به ديسک‏هاي بين مهره‏اي و زانو بيشتر فشار وارد مي‏کند.

به علاوه کفش‏هاي پاشنه بلند، عضلات پشت ساق پاها را فشرده و منقبض مي‏کنند و عمليات خون‌رساني در اين عضلات را مختل مي‏کنند. همچنين کفش‏هاي تنگ و پاشنه بلند پوست پا را از حالت طبيعي خارج کرده و پس از مدتي آن را ضخيم کرده و پينه ايجاد مي‏کنند. پينه‏هاي پا، اغلب دردناک بوده و پا را بد شکل مي‏کنند.

اگر از درد دائمی و تورم در پاهای خود رنج می برید، به یك متخصص ارتوپد مراجعه كنید.


نکات لازم هنگام خريد کفش:

1- براي پاي بزرگ‌تر (راست یا چپ) کفش بخريد. در بعضي افراد اندازه هر دو پا کاملا يکي نيست و ممکن است يکي از پاها بزرگ‌تر از ديگري باشد. اگر لازم بود براي پاي کوچک تر از کفي استفاده کنيد.

2- صبح هنگام به خريد نرويد. ساعات پاياني روز بهترين زمان براي خريد کفش است. پاها در پايان روز و بعد از چند ساعت راه رفتن و ايستادن، اندازه بزرگ‌تري نسبت به ساعات اوليه روز دارند.

3- اول کفش را بپوشيد، بعد بخريد. ممکن است اندازه پاها تغيير کند. براي خريد کفش حتماً خودتان برويد و آن را در مغازه بپوشيد و امتحان کنيد و صرفاً به خاطر اينکه کفشي اندازه کفش قبلي تان است، آن را نخريد.

4- به پنجه کفش دقت کنيد. پنجه کفش نبايد باريک و تيز باشد. انگشت‏ها بايد راحت بوده و روي هم قرار نگيرند. دقت کنيد انگشت شست به اندازه کافي جا داشته باشد و راحت بتواند حرکت کند. کفش نبايد آن قدر گشاد باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش بيرون بيايد.


5-کفشي با رويه مناسب بخريد. جنس رويه کفش بايد نرم و قابل انعطاف باشد. کفش‏هاي چرمي‏، مناسب ترين جنس رويه هستند. کفش‏هايي با رويه پلاستيکي مناسب نيست و موجب تعريق و بوي بد پا مي‏شود. کفش‏هاي پارچه‌اي و برزنتي هم براي فصول گرم سال انتخاب مناسبي هستند.

6- قسمت بيروني و خارجي کف کفش که با سطح زمين تماس دارد، بايد از جنس محکم و با دوام بوده و سطح آن هم صاف و ليز نباشد. قسمت داخلي کفي بايد نرم باشد تا پا در آن احساس راحتي کند.

7- کفش‏هاي پاشنه بلند و همچنين تخت نخريد. کفش‏هاي پاشنه کوتاه آسيب کمتري به پاها مي‏رسانند، اما کفش‏هاي بدون پاشنه با کفي تخت مناسب نيستند. بهتر است پاشنه کفش باید بین 5-3 سانتي‌متر باشد.

8) خانمها در دوران بارداری باید کفش‌هایی بپوشند که فشار زیادی بر پا و ناحیه پشت وارد نکند. معمولا در این دوران، بین نیم تا یک نمره، تغییر سایز خواهند داشت که با توجه به این تغییر، باید کفشی مناسب انتخاب کنند.

9- اگر از کمردرد مکرر رنج می‌برید،‌ حتما با دقت بیشتری کفش‌هایتان را انتخاب کنید و سعی کنید کفش‌های طبی به پا کنید، زیرا این کمردردها گاهی از عواقب پوشیدن کفش‌های نامناسب و غیر استاندارد هستند.

10- اگر اضافه وزن دارید، پوشیدن کفش‌های تخت و راحت به شما توصیه‌ می‌شود. راه رفتن با کفش‌های پاشنه بلند برای کسانی‌ که اضافه وزن دارند باعث عدم تعادل می‌شود.

11- خانم‌هایی که قدی متوسط یا کوتاه همراه با اندامی متوسط و چاق دارند، بهتر است از کفش‌های پاشنه‌داری استفاده کنند که پاشنه‌هایش ضخیم و بلند است. استفاده از این کفش‌ها، باعث زیباتر شدن حرکات و برقراری تعادل بیشتر هنگام راه ‌رفتن می‌شود. ولی استفاده از کفش‌های پاشنه‌دار سوزنی برای این خانم‌ها مناسب نیست.

12- ‌بهترین کفش‌ها برای پیاده‌روی، کفش‌هایی هستند که به خوبی پاها را در بر‌گیرند و هنگام پیاده‌روی به عنوان محافظی برای پا عمل کنند. همچنین انعطاف‌پذیر باشند و پا در آن خسته نشود.

فقط به رنگ و مدل کفش نگاه نکنید و دنبال مُد نباشید، بلکه دقت کنید کفشی که می خرید کاملا راحت و مناسب پای شما باشد، زیرا سلامت پاهای شما به کفش شما نیز بستگی دارد و سلامت پاها بر سلامت کل بدن موثر است.مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۴۳
رحيم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۱
4
36
دعاى خير
azarahmadi
|
United States
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۲
7
16
آیاپای راست وچپ باهم فرق داردویاپای انسان هنگام پیری فرق میکندیاثابت میماند...
سجاديان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۲۹
7
18
پاهايم در كفش زياد عرق ميكند . چيكار كنم ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
از چوراب نخی استفاده کنید
آرشام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۲
4
12
لطفا به دقت بخوان
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۸
6
7
انگشتان پای راست من حالت چکشی دارندوروی انگشتانم میخچه ایجادمی شود چه کنم؟
آرامش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۹
4
17
ممنون خوب بود
omid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
4
15
ممنون مفید بود . آیا مارک خاصی را می شناسید (داخلی یا خارجی ) که پنجه کفش پهن وبرامدگی کافی درپنجه داشته بشکلی که زیبایی معمول آن نیز بهم نخورد . چون کفشهای موجودیا نوک تیز هستندکه هیچ ویا پهن هستند وبابرامدگی کم روی پنجه که درنهایت منجر به اذیت پا وپس ازمدتی بهم خوردن شکل ظاهری کفش می گردد. ممنون هستم اگر راهنمایی کنید.
مژده
|
United Kingdom
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
3
25
ممنون خوب بود
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۶
0
7
جالب و مفید بود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۸
1
6
سلام خوب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۵
1
9
جالب بود
تشکر
C CC
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۱
1
8
مفيد بود دمت گرم داداش
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۳
3
8
شما در متن اولیه فرمودید کفش با پاشنه بلند اسیب به مهره ها میزند اما در شماره 7 میگید کفش باید بین 3 تا 5 سانت پاشنه داشته باشد؟میگید خانم های قد کوتا پاشنه ی ضخیم و بلند بپوشند؟؟؟؟؟؟؟؟مگر اول صحبت ها با پاشنه بلند مخالف نبودید؟؟؟؟/خدانگهدارتان
محسن
|
United States
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
2
9
خیلی مفید بود مر30
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
3
3
لطقا نام کفش مناسب را اعلامکنید
مهرداد
|
-
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۶
1
4
چند تصویراز کفش خوب با مارک آن هم معرفی کنید
باتشکر
نیکو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۴
1
2
آیا کفش های ایمنی خانم هادر کارخانجات برای کمر مضر است
رسنسو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۳
0
2
طاتس
2226
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۷
0
1
آیابلندی پاشنه کفش خانم ها نست به اقایان فقط به خاطر زیبائی است یا ارتباطی به سلامتی خانمهاهم دارد؟؟؟
احد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۳
0
1
خیلی عالی بود لطفااسم سازنده کفش خوب را ذکر کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۲۰
0
1
عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
0
2
خوب بود مفید واقع شد ممنون
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
0
2
سلام.منهم با نظر شما موافقم راحتی کفش نه تنها به پا اسیب میرساند بلکه
به اعصاب هم صدمه میزند وبه قولی گفته اند پا قلب دوم آدمی است
محیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۱
3
0
خیلی خیلی بد است
فریده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۶
0
0
طبق آیین و سنت ازتون تشکر میکنم.واقعا خدا قوت
najm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
0
1
من به دنبال کفش های مناسب برای پاهای پرانتزی هستم چه نوع کفشی بایدتهیه کنم لطفا جواب رابه ایمیلم ارسال کنین یک دنیا ممنونم
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
0
1
سپاس فرا وان
سمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
0
0
سلام با سپاس فراوان از راهنماییهای گرانقدر شما
من شش. ماه است دسیک کمر عمل کردم گاهی درد لگن ران ساق پا دچار میشم دکترم گفته کمی از مایع دیسک در کانل نخاعی نفوذ کرده تازه حالم کمی بهتر شده بود که با یه اشتباه بسیار بزرگ دوم عید برای مهمانی داخل منزل به مدت یک ساعت کفش پنج سانتی پوشیدم ولی در حالت نشسته فقط دو دقیقه با آن راه رفتم و فرداش دچار درد بسیار بسیار شدید در ساق ران و لگن شدم روز بعد در بیمارستان بستری شدم کانال نخاعی شسته شو دادن دو بار خواهش دارم یه راهنمای دقیق کنید چه کفش بپوشم کلا قبل مشکل دیسک پاهام بیشتر وقته چار پیچ خردگی میشود گاهی به داخل گاهی به بیرون ظمنا. خار پاشینه دارم در دو پا بسیلر سپاس گذار میشوم راهنمای دقیق کنید چون واقعا دارم عذاب میکشم
سال بسیار خوب با سلامتی برای شما و خانواده محترمتان. را آرزو میکنم
حمیرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
0
3
سلام لطفا کفی کفش مناسب پای پرانتزی را برایم توضیح دهید تشکر
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
0
1
سلام من دیسک کمر دارم و هر کفشی که می پوشم پاشنه پاهایم و کمرم درد میگیرد.لطفا بگویید جه نوع کفشی برایم مناسب است با تشکر
شیوا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۶
0
5
سلام
یه عده کفشهای پاشنه بلند مخصوصا تو تالار روی کاشی لیز میخورند چی کار کنیم تا دیگه لیز نخوره؟؟؟؟؟؟؟؟
maedeh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
0
1
ممنون عالی بود لطفا باز هم از این مطالب را بنویسید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۱
0
0
عالی بود
آشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
0
0
خیلی قشنگ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
0
0
خوب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۵
0
1
لطفا اگه جایی کفش مناسب پیداکردید آدرسشو برای ما هم بذارید،ماکه هرچی گشتیم پیدانکردیم.
آنه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
0
1
ممنون واقعا آموزنده بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
1
0
عالی بود ولی کامل کاملنبود
عسل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۸
0
0
کاش یه مرکزی بود که از ورود کفشای غیر استاندارد جلو گیری میکرد......
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۴
0
1
پاهای من خیلی پهن اند هر نوع کفشی میپوشم کفشم پهن و بد فرم میشه لطفا منو راهنمایی کنید که من باید چی بپوشم
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۵
0
5
خوب بود ممنون از شمااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
نام:
ایمیل:
* نظر: