کاهش ۳۹ درصدي ارجاع بيماران به خارج بيمارستان براي تهيه دارو واقلام پزشکي

 به گفته رئيس سازمان غذا و دارو آمارها نشان مي دهد که ميزان ارجاع بيماران براي تهيه تجهيزات پزشکي و دارو به خارج از بيمارستان از ۴۰ درصد به زير يک درصد رسيده است. با توجه به اين که کاهش مراجعات بيماران به خارج از بيمارستان ها يکي از اهداف و مراحل طرح تحول سلامت است که از ارديبهشت سال ۹۳ آغاز شد طي يکسال اخير شاهد کاهش بيش از ۳۹ درصدي مراجعات بيماران براي تهيه اقلام پزشکي و دارو به خارج از بيمارستان بوديم. رئيس سازمان غذا و دارو تأکيد کرد: هدف نخست وزارت بهداشت دسترسي عادلانه همه مردم به تجهيزات پزشکي است و در اين راستا ۵۰ درصد از اعتبارات طرح تحول سلامت در موضوع دارو و تجهيزات پزشکي صرف شده است. به گزارش فارس، رسول ديناروند ديروز در هجدهمين نمايشگاه ايران هلث حضور يافت و در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه گفت: درست است که بازار تجهيزات پزشکي در ايران بازار بزرگي نيست و 4 تا 5 هزار ميليارد تومان بازار تجهيزات پزشکي است که معادل 1.7 ميليارد دلار مي شود، اما وابستگي ما در اين حوزه به واردات کم نيست. رئيس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: اکنون 60 درصد تجهيزات پزشکي مصرفي در کشور وارداتي است اين در شرايطي است که ما شرکت هاي زيادي در حوزه تجهيزات پزشکي داريم و در چند سال اخير نيز شرکت هاي دانش بنيان در حوزه پزشکي فعال شده است. وي دسترسي آسان به خدمات سلامت را قدم اول در حوزه توسعه تجهيزات پزشکي دانست و گفت: اکنون آمارها نشان مي دهد که ميزان ارجاع بيماران براي تهيه تجهيزات پزشکي و دارو به خارج از بيمارستان از 40 درصد به زير يک درصد رسيده است. به گفته ديناروند 50 درصد کل اعتبارات طرح تحول سلامت صرف دارو و تجهيزات پزشکي شده است.

وي درباره قدم دوم در حمايت از توليدات داخلي گفت: قدم دوم ما تضمين کيفيت و سلامت واردات و توليدات داخلي است و ما بايد در توليدات به استانداردهاي بين المللي برسيم و همين امر واردات از منابع غير امن را محدود کرده است. رئيس سازمان غذا و دارو با تأکيد بر اينکه واردات کالاي پزشکي بايد از منابع معتبر انجام گيرد، گفت: متأسفانه کالاي قاچاق به بازار تجهيزات پزشکي نفوذ کرده بود که با نظارت، اين موضوع برطرف شد. وي قدم سوم را حمايت از توليدات داخل عنوان کرد. به گفته وي قدم چهارم نيز توسعه صادرات به کشورهايي است که به تجهيزات پزشکي ايران نياز دارند.

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري نيز در اين مراسم گفت: خوشبختانه در موضوع سلامت همکاري ما با وزارت بهداشت خوب است، اما در حوزه تجهيزات پزشکي اتفاقاتي که بايد مي افتاد، نيفتاد. به گزارش مهر سورنا ستاري ادامه داد: يک بخش از اين اتفاقات مربوط به داخل معاونت فناوري است و يک بخش ديگر هم مربوط به، به روز بودن تجهيزات پزشکي مي شود. وي با بيان اينکه بزرگ ترين مشکل تجهيزات پزشکي نبود برند مناسب است گفت: ما هيچ برندي در تجهيزات پزشکي نداريم در حالي که اين برند است که صادرات انجام مي دهد و شرکت ها را تحت پوشش قرار مي دهد.

مدير کل اداره نظارت بر تجهيزات و ملزومات پزشکي سازمان غذا و دارو نيز از رشد 15 ميليون دلاري صادرات تجهيزات پزشکي نسبت به سال گذشته، خبر داد و گفت: رقم صادرات تجهيزات پزشکي از 15 ميليون دلار به 30 ميليون دلار افزايش يافته است.

به گزارش ايرنا، حسين صفوي ادامه داد: اعمال سياست هاي قيمت گذاري تجهيزات پزشکي و سياست حمايت از توليد داخل به افزايش توليدات داخلي در اين حوزه منجر شد به طوري که درخواست واحدهاي توليدي در اين زمينه نسبت به سال گذشته ، 40 درصد افزايش پيدا کرد. مدير کل اداره نظارت بر تجهيزات و ملزومات پزشکي سازمان غذا و دارو، با اشاره به افزايش 12 درصدي مصرف تجهيزات پزشکي در کشور ، گفت: با وجود اينکه تعداد اقلام پزشکي وارداتي افزايش يافته است اما شاهد کاهش ميزان ارزبري در اين حوزه بوده ايم. صفوي ادامه داد: همچنين توليد تجهيزات پزشکي در کشور افزايش يافته است اما آمار اين بخش را نتوانستيم تجميع کنيم که نشان دهنده ضعف مديريتي است و اميدواريم اين کاستي ها را برطرف کنيم.

صفوي گفت : همچنين ساماندهي شبکه توزيع تجهيزات پزشکي و قيمت گذاري آنها ادامه خواهد يافت و علاوه بر شناسنامه دار کردن توزيع کنندگان تجهيزات پزشکي ، شبکه هاي توزيع تجهيزات پزشکي خاص براي توزيع ملزومات پزشکي ويژه در نظر مي گيريم تا شاهد ارتقاي ايمني در اين حوزه باشيم و عرصه را بر بخش قاچاق در اين حوزه، تنگ تر کنيم.

در حاشيه

به گزارش ايرنا، نمايشگاه ايران هلث با حضور 550 شرکت تجهيزات پزشکي داخلي و خارجي آغاز به کار کرد که از اين تعداد 70 درصد شرکت ها توليد کننده و 30 درصد وارد کننده هستند.

اين شرکت ها از کشورهاي آلمان، دانمارک، پرتغال، اوکراين، روسيه، سوئيس، سوئد، اسپانيا، برزيل، کانادا ،هنگ کنگ، هند، کره جنوبي، تايوان، ترکيه، چين و اتريش در نمايشگاه حضور دارند.

هجدهمين نمايشگاه بين المللي ايران هلث از ديروز 27 ارديبهشت آغاز شد و تا 29 ماه جاري ادامه دارد.

مهم ترين نکات

۶۰ درصد تجهيزات پزشکي مصرفي در کشور وارداتي است.

مهم ترين مشکل تجهيزات پزشکي نبود برند مشخص است.

صادرات تجهيزات پزشکي ايران رشد ۱۵ ميليون دلاري داشته است.

50 درصد اعتبارطرح تحول سلامت صرف دارو و تجهيزات پزشکي شده است.