به‌روز شده در: ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
سرویس رواشناسی و خانواده
۵ باور نادرست درمورد بدن خانمها
در طول تاریخ اکثر تحقیقات و مطالعات روی بدن آقایان انجام شده است. بعنوان نمونه، یک تحقیق جدید نشان داده است که در اکثر آزمایشات بالینی سرطان که بر هر دو جنسبت اثر دارد، زنان کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از نگهداری از فرزند گرفته تا عدم تمایل محققان به قرار دادن زنانی که در سنین باروری هستند درمعرض داروها و درمان‌های آزمایشی.
رقص مهناز افشار و عطاران باآهنگ اندی+تحلیل استراتژیک
طی دوران بلوغ و حتی چند سال بعد از آن نیز، سوِالات زیادی در ذهن دختران جوان مطرح می‌شود که گاهی به دلیل شرم و خجالت، یا ترس و واهمه بدون جواب می‌ماند و همین مساله اضطراب زیادی در آنها ایجاد می‌کند. اگر والدین در پاسخگویی به ۵ سوال شایع دقت کنند و پاسخ دقیق به آنها بدهند، نگرانی و اضطراب دخترانشان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. آن سوالات و پاسخهایشان را در ادامه مطلب بخوانید.
بی‌شک دوران بلوغ یکی از پرتنش‌ترین دوران‌ها‌ی زندگی هر دختری است. نقش والدین در این دوران می‌تواند اهمیت بسیاری به ایجاد آرامش روحی و روانی برای دختران در سن بلوغ داشته باشد.
بلوغ دختران معمولا در سنین 9 تا 13 سالگی اتفاق می افتد، اما دخترانی هم هستند که زودتر و یا دیرتر بالغ می شوند. هورمون هایی مانند استروژن، فرآیند بلوغ را انجام می دهند.
هر سال با فرا رسیدن پاییز، حدود 5 درصد مردم به افسردگی فصلی دچار می شوند. خستگی، احساس ناتوانی، غمگینی و غیره جزو علائم این نوع افسردگی هستند که باعث آزار افراد می شوند. اگر شما هم این روزها تصور می کنید که غمگین، بی حوصله، خسته و ناتوان هستید نگران نباشید. به احتمال زیاد افسردگی فصلی به سراغ تان آمده است. در این مطلب چند توصیه ی ساده و کاربردی برای کاهش علائم این مشکل داریم.
تأثير طلاق بر سلامت زوجين
جدايي موجب افزايش بروز بيماري هاي جسمي در دو فرد از هم جدا شده هم مي شود
آنچه درباره نحوه همدلي در زندگي مشترک بايد بدانيم
همدلي يکي از مهم ترين مهارت هاي زندگي است و اولين جايي که بايد تمرين شود و به شکوفايي برسد، بين همسران است. اصلا همسر، همراه، شريک زندگي و همراز وقتي معنا پيدا مي کند که همدلي وجود داشته باشد وگرنه هيچ کدام از اين صفت ها به تنهايي باعث ايجاد عشق بين زن و شوهر نخواهد شد.
افراد شب کار، روز در جاي تاريک بخوابند
يک متخصص طب سنتي با بيان اينکه بيداري در شب موجب چاقي مي‌شود, توصيه‌هايي براي خواب افراد شب‌کار عنوان کرد و گفت: افراد شب کار، روز در جاي تاريک بخوابند.
پسري 14 ساله و دچار استرس شديد هستم. دست و صورتم عرق مي کند و ناخن هايم را با دندان مي جوم. لطفاً کمکم کنيد. در دنياي پر جنب و جوش و پرشتاب امروزي، بسياري از مردم با استرس فراوان يا حتي استرس دائمي زندگي مي کنند. کار کردن بيش از اندازه، داشتن شخصيت زياده خواه و دلشوره هاي مزمن موجب آزار و اذيت ذهن مي شود و فشارهاي زيادي را بر ما تحميل مي کند. کار کردن در شرايط پر استرس هزينه سنگيني را بر سلامت، نشاط و آرامش ذهني افراد اعمال مي کند. جالب است بدانيد که شما مي توانيد با رعايت چند نکته استرس تان را کنترل و مديريت کنيد. دليل تعريق هاي دست و صورت تان را بيابيد در رابطه با تعريق بيش از حد دست و صورت، توصيه ما به شما اين است که به يک متخصص غدد مراجعه داشته باشيد چرا که عوامل متعددي از جمله پرکاري تيروئيد و مشکلات قلبي نيز به تعريق بيش از اندازه منجر مي شود. بنابر اين پس از بررسي هاي پزشکي مي توانيد با کمک گرفتن از متخصصان در حوزه روانشناسي و استفاده از تکنيک هاي شناخت درماني، استرس خود را مديريت کنيد. در اين جا راهکارهايي به شما ارائه مي شود که به شما کمک مي کنند تا به نحو مؤثرتري بر استرس خود غلبه کنيد. البته توجه داشته باشيد که مهارت هاي مديريت استرس زماني کار ساز خواهد بود که آن ها را به طور منظم به کار ببريد نه فقط زماني که با استرس مواجه مي شويد. مهارت حل مسئله را بياموزيد آموختن حل مشکلات روزمره به شما احساس کنترل روي زندگي تان را مي دهد که مانع استرسي شدن شما مي شود؛ بنابراين شما بايد مهارت هاي خود را براي بررسي دقيق مشکلات ارتقا ببخشيد. احساس توانايي براي حل مشکلات کوچک در شما احساس اطمينان دروني ايجاد مي کند و باعث مي شود که با اعتماد به نفس بيشتري در موقعيت هاي استرس آور از خود واکنش نشان دهيد. در برابر استرس مقاوم شويد تا حالا توجه کرده ايد که بعضي افراد به سرعت با موقعيت هاي استرس آور سازگار مي شوند و اقدامات لازم را انجام مي دهند. آن ها تحت تاثير هيجان ناشي از استرس قرار نمي گيرند و قادرند مشکلات را همان زمان که رخ مي دهند، هدايت کنند. اگر شما هم مي خواهيد خودتان را مقاوم سازيد مي توانيد نگرش ها و رفتارهاي زير را در خود تقويت کنيد: *تغيير را به عنوان يک بخش طبيعي در زندگي تان بدانيد. *توجه داشته باشيد که مشکلات موقتي و قابل حل هستند و اعتقاد داشته باشيد که اگر براي دستيابي به اهداف تان تلاش کنيد، موفق خواهيد شد؛ بنابراين براي حل مشکلات تان، اقداماتي انجام دهيد. *روابط خود را با خانواده و دوستان قوي تر کنيد و روابط اجتماعي تان را گسترش دهيد. *بياموزيد که چالش ها را فرصت و استرس ها را موقتي بدانيد. تمرين کنيد به جاي گله و شکايت، مشکلات را حل کنيد. اهدافي براي خود در نظر بگيريد و پيشرفت خود را پيگيري کنيد. زماني را براي تن آرامي بگذاريد. خوش بين باشيد و به خود اعتماد کنيد. اجازه بدهيد استرس هاي کوچک، انگيزه بخش شما در جهت رسيدن به اهداف تان باشند. حميد شيرازي، کارشناس ارشد روانشناسي
اشتباهات رايج والدين و کودکاني که لوس و لوس تر مي شوند
هميشه نگوييد چشم فرزندم!
بچه لوس به بچه اي اطلاق مي شود که بخواهد همه خواسته هايش چه معقول و چه غير معقول، توسط بزرگ ترها به سرعت برآورده شود. او تحمل ناکامي را ندارد. عمل به تمام خواسته ها ممکن است در کودکان کوچک تر عملي باشد اما کودکان بزرگ تر، خواسته هاي بيشتري دارند و اگر خواسته هاي شان برآورده نشود، بدرفتاري بيشتري نشان مي دهند.
بارداری از نوعه پدرانه
جواب آزمایش همسر شما مثبت است و این یعنی به زودی در فضای خانه، صدای یک نوزاد خواهد پیچید .مبارک باشد ، از امروز زندگی تان تغییر می کند.اما این همه ی ماجرا نیست.
اگر فرزند نخبه مي خواهيد
مسئوليت‌هاي مادري يا پدري تمامي ندارند. هدف شما از انجام تمام اين تلاش ها رسيدن به يک سود بزرگ است و آن چيزي نيست جز يک بچه دوست داشتني، صالح و سالم که شما را دوست داشته و قدردان محبت‌هايتان باشد. البته بهتر مي‌شود اگر فرزند دوست‌داشتني، پرمحبت و سالم شما، يک فرد باهوش يا حتي نابغه نيز باشد.
صفحه  از ۴۷